RŮŽE

Nejvhodnější dobou pro výsadbu růží je jaro březen až duben, nebo podzim do zámrazu. Rostliny dobře zakořeněné v květnících lze sázet celý rok bez omezení.

 Výsadba a hnojení – Růže sázíme na slunné a vzdušné místo s propustnou půdou. Jámu cca 50-60 cm hlubokou prolijeme vodou a rostlinu před vysazení také namočíme do nádoby s vodou na cca 2 hodiny. Lépe se tak ujme na novém místě. Po výsadbě rostlinu nehnojíme. Rok po výsadbě již hnojení zahájíme, nejlépe brzy na jaře a použijeme hnojivo určené přímo pro růže.

Zálivka – Růže vyžadují pro pěkné nasazení květů zálivku minimálně jednou týdně, nikdy nezalíváme při úpalu, ideální čas je brzy ráno, nebo večer. Pro efektivnější zadržení vody u rostliny kolem ní vytvoříme hrázku ze zeminy tak, aby u krčku vznikla miska. Voda tak pronikne přímo ke kořenům, kam potřebujeme a nebudeme tak zbytečně zalévat celé okolí rostliny. V době letního parna zálivku zdvojnásobíme a také před zimou rostlinu dostatečně prolijeme, aby přes zimu neuschnula.

Řez – V době vegetace stříháme odkvetlé květy, řez vedeme cca 5mm nad očkem, můžeme větvičku i zkrátit jak potřebujeme, růže pak nasadí na nový květ. Na zimu růže zkrátíme cca o třetinu až polovinu dle kultivaru. Miniaturní, sadové, pnoucí a půdo pokryvné růže není třeba zkracovat vůbec, jen upravujeme nové výhony.

Ochrana – Jako zimní ochranu použijeme listí, hrabanku, mulčovací kůru nebo chvojí, kterým zakryjeme na zimu růžím krček. Co se týká škůdců, růže napadají především savé mšice, na které spolehlivě fungují přípravky v naší nabídce, postřik provedeme jednorázově s jedním zopakováním cca po týdnu až 14-ti dnech. Osvědčil se také přírodní výluh z listů tabáku, který si můžete lehce sami na zahrádce vypěstovat, tabáková semena také najdete v naší nabídce.