Jak postupovat po doručení rostlin
Po přijetí zásilky rostliny co nejdříve vybalte, rostliny postavte do stínu nebo polostínu do závětří a pokud kontejnerovaným rostlinám vyschl substrát, rostlinu ideálně postavte do vody přes noc.
Pokojové a balkonové rostliny hned nepřesazujte. Udržujte rostliny ve vlhkém substrátu a přesazení nechte až na dobu, kdy ze spodní strany kontejneru uvidíte kořeny.
Zahradní rostliny dodávané jako prostokořenné ponořte do nádoby s vodou a co nejdříve vysaďte na trvalé stanoviště. Pokud nemůžete rostliny vysadit delší dobu, založte je do záhonu do rýhy hluboké cca 40 cm ve stínu a důkladně zalévejte.
Práce s rostlinami přináší radost a štěstí a to vám z celého našeho zahradnického srdce přejeme!
_______________________________________________________________________________________________
RŮŽE
Nejvhodnější dobou pro výsadbu růží je jaro březen až duben, nebo podzim do zámrazu. Rostliny dobře zakořeněné v květnících lze sázet celý rok bez omezení.
Výsadba a hnojení – Růže sázíme na slunné a vzdušné místo s propustnou půdou. Jámu cca 50-60 cm hlubokou prolijeme vodou a rostlinu před vysazení také namočíme do nádoby s vodou na cca 2 hodiny. Lépe se tak ujme na novém místě. Po výsadbě rostlinu nehnojíme. Rok po výsadbě již hnojení zahájíme, nejlépe brzy na jaře a použijeme hnojivo určené přímo pro růže.
Zálivka – Růže vyžadují pro pěkné nasazení květů zálivku minimálně jednou týdně, nikdy nezalíváme při úpalu, ideální čas je brzy ráno, nebo večer. Pro efektivnější zadržení vody u rostliny kolem ní vytvoříme hrázku ze zeminy tak, aby u krčku vznikla miska. Voda tak pronikne přímo ke kořenům, kam potřebujeme a nebudeme tak zbytečně zalévat celé okolí rostliny. V době letního parna zálivku zdvojnásobíme a také před zimou rostlinu dostatečně prolijeme, aby přes zimu neuschnula.
Řez – V době vegetace stříháme odkvetlé květy, řez vedeme cca 5mm nad očkem, můžeme větvičku i zkrátit jak potřebujeme, růže pak nasadí na nový květ. Na zimu růže zkrátíme cca o třetinu až polovinu dle kultivaru. Miniaturní, sadové, pnoucí a půdo pokryvné růže není třeba zkracovat vůbec, jen upravujeme nové výhony.
Ochrana – Jako zimní ochranu použijeme listí, hrabanku, mulčovací kůru nebo chvojí, kterým zakryjeme na zimu růžím krček. Co se týká škůdců, růže napadají především savé mšice, na které spolehlivě fungují přípravky v naší nabídce, postřik provedeme jednorázově s jedním zopakováním cca po týdnu až 14-ti dnech. Osvědčil se také přírodní výluh z listů tabáku, který si můžete lehce sami na zahrádce vypěstovat, tabáková semena také najdete v naší nabídce.
_______________________________________________________________________________________________
TRVALKY
Trvalky, jak již naznačuje jejich zařazení, jsou vytrvalé okrasné rostliny pro každou zahradu. Lze jimi vytvořit jak miniaturní záhon nebo pěknou výsadbovou misku na balkon či terasu, tak velmi rozložitý a druhově pestrý okrasný trvalkový záhon ve vaší zahradě.
Před výsadbou je vhodné rostliny postavit alespoň přes noc do misky s vodou, aby před výsadbou načerpaly do kořenového systému dostatek vody. Velikost vzrůstu rostliny určí její umístění, aby nestínila menším rostlinám a celkový pohled na záhon byl dokonalý. Velmi působivé je vysazovat trvalky do skupin a ty, pokud to umožní velikost záhonu, ještě opakovat. Jako lem trvalkového záhonu je vhodné vysadit skalničky a trvalky, které vytváří koberce a kopečky, ušetříte si tak za poměrně krátkou dobu od výsadby spoustu práce s čistěním záhonů. Před samotnou výsadbou se vyplatí půdu dobře prokypřit, odplevelit, případně plochu ošetřit přípravkem na plevel. Je nutno dodržet dle návodu přípravku dobu, po kterou je důležité půdu nechat odpočinout před výsadbou.
Když je prostor pro výsadbu připraven, rozmístěte si kontejnery s rostlinami na místa výsadby a dopřejte si čas, aby jejich umístění bylo pro Vás optimální. Ideální je si záhon prohlédnout z míst v zahradě, kde budete odpočívat a budete mít výhled na tyto výsadby. Pokud se ale stane, že nebudete s některým umístěním rostlin spokojeni, většina trvalek nemá problém s přesazením ve vhodný čas – ideální je jaro nebo podzim.
Výsadba trvalek v kontejnerech je možná po celý rok, kromě období zimy. Hloubka výsadby by měla být o něco málo hlubší, než je výška kontejneru. Pokud si kolem rostliny vytvoříte mírně nižší terén, bude voda efektivně při zálivce zůstávat přímo u rostliny. Zejména v aktuální době letních tropických teplot bude toto opatření velmi prozíravé. Po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka minimálně jednou denně a ideálně večer, aby rostliny absorbovaly co nejvíce vody. U většiny trvalek je pravidelné odstřihávání odkvetlých květenství impulzem, aby opakovaně nakvétaly.
Některé choulostivé trvalky je třeba na zimu přikrýt vrstvou listí, rašeliny nebo jehličí. S odkrytím na jaře příliš nespěchejte, aby ostré jarní sluníčko rostliny nespálilo. Je také vhodné trvalkové záhony na zimu příliš nečistit a nechat tuto práci až na jaro.
_______________________________________________________________________________________________
TRAVINY
Okrasné trávy bez pochyb patří do každé zahrady, jsou krásné v samostatných záhonech, v kombinaci s trvalkami nebo jehličnany a prosperují i v nádobách na terasách a balkonech. Potřebují propustnou půdu a stanoviště dle konkrétního kultivaru. Většina z nich snese plné slunce a jsou velkou ozdobou. Pro maximální efekt je vhodná výsadba po více kusech v dostatečných rozestupech.
Při doučení je vhodné kontejner s travinou postavit do vody na chráněné místo před větrem, ideálně do polostínu nebo stínu. Výsadba by měla být do jámy o něco hlubší, než je výška kontejneru, aby se u rostliny dobře udržela vláha ze zálivky.
Okrasné trávy jsou nenáročné na pěstování a mnohé dokáží růst i na extrémně suchých místech v písku a štěrku. Na zimu je vhodné velké traviny svázat. Řez travin nechte na jaro, budete tak mít celou zimu za zahradě pěknou dekoraci v podobě suchého květenství.
_______________________________________________________________________________________________
OKRASNÉ KEŘE a JEHLIČNANY
Okrasné keře listnaté i jehličnaté vysazujeme vždy rovně, výsadbová jáma by měla být o něco málo hluší, než je výška kontejneru. Kořeny se zasypávají kvalitní povrchovou vrstvou půdy, nebo zahradním substrátem. Nově vysazené dřeviny se nehnojí, s přihnojováním je třeba počkat po zakořenění. Zálivka je po vysazení vhodná denně, ideálně večer. Listnaté okrasné keře je možno upravit řezem až o dvě třetiny jejich délky a to před i po vysazení. U jehličnanů můžete omezit jejich růst vyštipováním nově nasazených svazků jehlic.
_______________________________________________________________________________________________
CIBULOVINY
Cibulovinám svědčí slunce, dobře snášejí i mírný polostín, propustná písčito hlinitá anebo středně těžká humózní půda, neutrální až mírně alkalická. V nádobách použijte zahradnický substrát. Obecně platí, že se cibuloviny vysazují do hloubky odpovídající trojnásobku výšky jejich cibule. Pokud po odkvětu budete vysazovat cibuloviny zakoupené v květníku, stačí jim udělat stejně hlubokou výsadbovou jamku, jako je kontejner. Po výsadbě cibule vydatně zalijte a označte jmenovkou. Po odkvětu nechte stonek cibulovin zcela zaschnout, rostlina z něj čerpá do cibule další živiny a jeho odstranění je ideální až v době, kdy sám odpadne. Pro maximální efekt je vhodné vysazovat co nejvíce rostlin do skupin.